Kallelse till Årsstämma i Micropos Medical AB (Publ)


Ladda ner kallelse som PDF

KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA I MICROPOS MEDICAL AB (PUBL)

Aktieägarna i Micropos Medical AB (publ), 556648-2310, kallas härmed till årsstämma onsdagen den 21 maj 2025 kl. 16.30, på Hotel Waterfront Adolf Edelsvärds Gata 10, Göteborg.

Inregistrering till stämman börjar kl. 16.00.

  1. Rätt att delta och anmälan

Rätt att delta i bolagsstämman har den aktieägare som dels är införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken för bolaget per tisdagen den 13 maj 2025, dels har anmält sin avsikt att delta till bolaget så att anmälan kommit bolaget till handa senast fredagen den 16 maj 2025.

Anmälan om deltagande i årsstämman kan ske

  • per post till Micropos Medical AB (publ), Adolf Edelsvärds Gata 11, 414 51 Göteborg, eller
  • per e-post till info@micropos.se.

Vid anmälan ska aktieägare uppge namn, person- eller organisationsnummer, adress och telefonnummer (dagtid) samt, i förekommande fall, namn på eventuellt biträde, namn och personnummer avseende eventuellt ombud eller namn och personnummer avseende eventuell ställföreträdare.

Aktieägare får ha med sig högst två biträden vid bolagsstämman om anmälan om det antal biträden denne har för avsikt att medföra anmäls i enlighet med det förfarande som gäller för aktieägares anmälan till årsstämma.

  1. Förvaltarregistrerade aktier

För att ha rätt att delta i årsstämman måste aktieägare som har sina aktier i depå hos förvaltare tillfälligt omregistrera aktierna i eget namn. Aktieägare som önskar sådan omregistrering, s.k. rösträttsregistrering, måste i god tid före tisdagen den 13 maj 2025 underrätta sin förvaltare härom. Omregistreringen måste vara verkställd hos Euroclear Sweden AB torsdagen den 15 maj 2025.

  1. Ombud

Aktieägare som ska företrädas av ombud måste utfärda skriftlig, undertecknad och daterad fullmakt. Om fullmakten utfärdats av juridisk person måste bestyrkt kopia av gällande registreringsbevis för den juridiska personen (eller motsvarande handling för utländsk juridisk person) bifogas fullmakten. Dokumenten får inte vara äldre än ett år. Det kan dock i fullmakten anges en längre giltighetstid för fullmakten, dock maximalt fem år. Fullmaktsformulär finns att tillgå på bolagets hemsida www.micropos.se. För beställning av fullmaktsformulär gäller samma postadress och e-postadress som angetts för anmälan till årsstämma. För att underlätta inregistrering bör fullmakt i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar vara bolaget till handa under ovanstående adress senast fredagen den 16 maj 2025.

  1. Förslag till dagordning
  2. Stämmans öppnande
  3. Val av ordförande vid stämman
  4. Upprättande och godkännande av röstlängd
  5. Godkännande av dagordningen
  6. Val av två justeringspersoner att jämte ordföranden underteckna protokollet
  7. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
  8. Framläggande av årsredovisningen och revisionsberättelsen. I anslutning därtill verkställande direktörens redogörelse för verksamheten
  9. Beslut om:

fastställande av resultaträkningen och balansräkningen,

dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen, och

beslut om ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och den verkställande direktören

  1. Beslut om fastställande av arvode och annan ersättning för styrelseuppdrag till var och en av styrelseledamöterna samt arvode till revisorn
  2. Beslut om:

fastställande av antalet styrelseledamöter och styrelsesuppleanter, och

fastställande av antalet revisorer och revisorssuppleanter

  1. Val av

styrelseledamöter och eventuella styrelsesuppleanter,

styrelsens ordförande, och

revisorer och eventuella revisionssuppleanter

  1. Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om emission
  2. Beslut om instruktion för valberedningen. Bilaga A
  3. Bemyndigande avseende justeringar
  4. Stämmans avslutande
  5. Beslutsförslag
    1. Valberedningens beslutsförslag enligt punkterna 2, 9, 10, 11 och 13

Valberedningens beslutsförslag avseende punkterna 2, 9, 10, 11 och 14 följer enligt nedan.

Punkt 2: Valberedningen föreslår att styrelsens ordförande Ove Mattsson eller den denne sätter i sitt ställe, utses till ordförande vid årsstämman.

Punkt 9: Valberedningen föreslår ett oförändrat fast arvode om sammanlagt 500 000 kronor ska utgå till styrelsens ledamöter, varav 200 000 ska utgå till styrelsens ordförande och 100 000 kronor ska utgå vardera till övriga stämmovalda ledamöter. Valberedningen föreslår att arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning.

Punkt 10 (a)-(b):

(a). Valberedningen föreslår att styrelsen, för tiden intill nästa årsstämma, ska bestå av fyra stämmovalda ordinarie ledamöter utan suppleanter.

(b). Det föreslås att antalet revisorer ska uppgå till en och att ingen revisorssuppleant utses.

Punkt 11 (a)-(c):

(a). Valberedningen föreslår att, för tiden intill nästa årsstämma, till ordinarie styrelseledamöter utse Ove Mattsson (omval), Olof Sandén (omval) och Lena Westergren (omval). Tim Thurn har avböjt omval. Valberedningen föreslår därför nyval av Jan Lindström (nyval)

Jan Lindström är född 1959. Han är doktor i strålningsfysik från Linköpings universitet. Jan är en erfaren och senior sjukhusfysiker med spetskompetens inom diagnostisk radiologi och har spelat en avgörande roll i att utveckla och implementera strålsäkerhetorganisationen vid Karolinska universitetssjukhuset där han varit anställd sedan 1999 och just gått i pension. Jan har lett flera framgångsrika utvecklings- och upphandlingsprojekt, bland annat inom strålbehandling. Parallellt med sitt arbete har han varit engagerad som föreläsare och kurskoordinator vid Stockholms universitet där han bidragit till utbildningen av nästa generation sjukhusfysiker.

(b). Det föreslås att Ove Mattsson utses till styrelsens ordförande.

(c). Valberedningen föreslår vidare att RSM, med Patrik Högström som huvudansvarig revisor, utses till revisor (omval).

Punkt 13: Valberedningen föreslår att årsstämman fattar beslut om instruktion för utseende av valberedning, Bilaga A, att gälla tills vidare tills annat beslut fattas av bolagsstämman.

    1. Styrelsens beslutsförslag enligt punkterna 8b, 12,13,14 och 16

Punkt 8b: Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att årets resultat jämte balanserat resultat avräknas mot överkursfonden och att ansamlad förlust om -3 369 532 kronor överförs i ny räkning.

Punkt 12: Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen att, under tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen besluta om nyemission av aktier.

Emission får ske med eller utan avvikelse från aktieägares företrädesrätt och med eller utan bestämmelse om apport, kvittning av fordran mot bolaget eller annars med villkor.

Motivet till förslaget och skälen till avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och/eller möjligheten att besluta om emission med bestämmelser om apport, kvittning eller eljest med villkor, är att ge styrelsen flexibilitet i arbetet med att finansiera och möjliggöra en accelererad expansion och utveckling av bolaget, dess marknad och produkter exempelvis genom förvärv av bolag, rörelse eller tillgångar där betalning helt eller delvis ska ske med nyemitterade aktier och/eller att möjliggöra för styrelsen att snabbt anskaffa kapital till sådana förvärv

Antalet aktier som emitteras med stöd av bemyndigandet, får uppgå till högst 20 000 000 aktier, vilket motsvarar en utspädning om drygt tretton procent av samtliga utestående aktier vid tidpunkten för denna kallelse.

Emission ska ske på marknadsmässiga villkor. Styrelsen har rätt att fastställa övriga villkor för emissionerna.

Punkt 14: Styrelsen föreslår att styrelsen eller den styrelsen utser bemyndigas att vidta de smärre justeringar i bolagsstämmans beslut, som kan visa sig erforderliga i samband med registrering hos Bolagsverket.

  1. Antalet aktier och röster

Per tidpunkten för utfärdande av denna kallelse uppgår det totala antalet aktier i bolaget till 152 623 503 och det totala antalet röster i bolaget uppgår till 152 623 503. Bolaget innehar inga egna aktier.

  1. Majoritetskrav

För giltigt beslut enligt punkt 12 krävs att förslaget biträds av aktieägare med minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de aktier som är företrädda på stämman.

  1. Stämmohandlingar

Årsredovisningen och revisionsberättelsen för räkenskapsåret 2024 kommer finnas tillgängliga på bolagets hemsida, www.micropos.se, senast från och med tre veckor före årsstämman.

Styrelsens och valberedningens fullständiga förslag till beslut finns tillgängliga för aktieägarna hos bolaget på ovanstående adress och på bolagets hemsida, www.micropos.se, i samband med tidpunkten för kallelsens offentliggörande.

Samtliga ovanstående handlingar kommer att skickas kostnadsfritt till de aktieägare som begär det hos bolaget och uppger sin adress.

  1. Frågerätt

Aktieägarna informeras om sin rätt enligt 7 kap 32 § aktiebolagslagen (2005:551) att vid årsstämman begära upplysningar från styrelsen och verkställande direktören om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen och förhållanden som kan inverka på bedömningen av bolagets och koncernens ekonomiska situation.

  1. Behandling av personuppgifter

För information om hur dina personuppgifter behandlas, vänligen se https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.

___________________________

Göteborg i april 2025

Styrelsen för Micropos Medical AB (publ)

Bilaga A – Instruktion för valberedningen

  1. Inledning
    1. Valberedningen utses i enlighet med de rutiner som beslutats om på stämman i Micropos Medical AB (publ) (”Micropos”). Valberedningens övergripande ansvar är att presentera lämpliga kandidater för ordförande respektive styrelseledamöter och revisor(-er) i Micropos, samt att föreslå arvodering av dem.
    2. Syftet med denna arbetsordning och instruktion för valberedningen är att ange principer för utseende av valberedning, förfarandet för att vid behov ersätta ledamot som lämnar valberedningen innan dess arbete är slutfört, samt valberedningens ansvar i enlighet med de krav som gäller enligt Svensk kod för bolagsstyrning.
  2. Utseende av valberedning
    1. Valberedningen ska bestå av tre ledamöter, vilka ska vara styrelsens ordförande samt två ledamöter utsedda av de två största aktieägarna per den sista september. Med ”två största aktieägarna” avses det registrerade ägarförhållandet eller på annat sätt kända aktieägare per utgången av september.
    2. Om någon av de två största ägarna avstår ifrån att utse en ägarrepresentant, eller sådan ägarrepresentant avgår eller frånfaller innan uppdraget fullgjorts utan att den aktieägare som utsett ledamoten utser en ny ledamot, ska styrelsens ordförande uppmana nästa ägare (d.v.s. först den tredje största ägaren) att inom en vecka från uppmaningen utse en ägarrepresentant. Förfarandet ska fortgå tills valberedningen består av tre ledamöter.
    3. Valberedningens ledamöter ska offentliggöras senast sex månader före årsstämman. Vid väsentliga ägarförändringar som äger rum tidigare än sju veckor före årsstämman ska en ny ägarrepresentant utses. Styrelsens ordförande ska då kontakta den av de två största ägarna som inte har någon ägarrepresentant och uppmana denne att utse sådan. När sådan ägarrepresentant utsetts ska denne vara ledamot i valberedningen och ersätta tidigare ledamot av valberedningen som inte längre representerar en av de två största aktieägarna.
    4. Valberedningen ska inom sig utse valberedningens ordförande. Styrelsens ordförande eller annan styrelseledamot ska inte vara valberedningens ordförande.
    5. Valberedningen ska kvarstå till dess nästa valberedning utsetts.
    6. Arvode kan utgå till ledamöterna i valberedningen efter beslut därom av bolagsstämman.
  3. Valberedningens uppgifter
    1. Valberedningen ska bereda och till kommande årsstämma lämna förslag till:

val av ordförande på stämman;

antal styrelseledamöter;

val av ordförande och övriga ledamöter i styrelsen;

styrelsearvode uppdelat mellan ordförande och övriga ledamöter samt eventuell ersättning för utskottsarbete;

antal revisorer;

val av revisor samt ersättning till denne; samt

principer för utseende av valberedningen.

    1. Valberedningen ska äga rätt att, såvitt erforderligt i samband med framtida nyval av styrelseledamot, inhämta underlag från extern konsult om kunskap, erfarenhet och profil i övrigt för lämpliga kandidater med rätt för beredningen att belasta Micropos med skälig kostnad för framtagande av sådant underlag.
    2. Valberedningen ska förse styrelsen med sina förslag till beslut i god tid före senaste dag för kallelse till årsstämma eller, i förekommande fall, extra bolagsstämma.
  1. Sammanträden
    1. Valberedningen ska sammanträda så ofta som erfordras för att valberedningen ska kunna fullgöra sina uppgifter. Styrelsens ordförande ska kalla valberedningen till dess första sammanträde. Kallelse till övriga sammanträden utfärdas av valberedningens ordförande. Om en ledamot begär att valberedningen ska sammankallas, ska begäran efterkommas.
    2. Valberedningen är beslutför om mer än hälften av ledamöterna är närvarande. Beslut i ärende får dock inte fattas om inte samtliga ledamöter erbjudits tillfälle att delta i ärendets behandling.
    3. Vid val av ordförande i valberedningen anses den vald som har fått de flesta rösterna. Vid lika röstetal avgörs valet genom lottning.
    4. Som valberedningens beslut gäller den mening som mer än hälften av de närvarande ledamöterna röstar för eller, vid lika röstetal, den mening som biträds av valberedningens ordförande.
  2. Sekretess
    1. Ledamot av valberedningen är underkastad sekretesskyldighet rörande bolagets angelägenheter och denna skyldighet ska på bolagets begäran bekräftas av ledamoten genom att underteckna särskilt sekretessavtal mellan ledamoten och bolaget.
  3. Arvode och kostnadsersättning
    1. Arvode ska inte utgå till ledamöterna i valberedningen.
    2. Bolaget ska svara för styrkta skäliga kostnader hänförliga till valberedningens arbete.

___________________________